Maalämpöfoorumi
Lämpöpumput => Nibe => Aiheen aloitti: Jammu - 19.02.08 - klo:23:31
-
Moro arvon raati...
Nyt olis nibe 1240 6kw + 270m putkea savimaassa hurissu 2 kuukautta. Sähkönkulutuslukemat on inhimillisen näköisiä.
Otin ihan mielenkiinnosta RG10 huonelämpötilaanturin, koska meillä on käytössä iso takka/leivinuuni isossa avoimessa tilassa. Site en kuitenkaan saanut toimimaan oikein. Miten sen pitäis toimia? Kytketty se on kai oikein, kun se näyttää valikossa aktivoituna jotain lämpötilaa. Hassua mielestäni siinä on se, että kun anturin säätimestä kieputtaa, niin se vaikuttaa vain niben näytön "ensimmäiseen" arvoon, joka on logiikan mukaan aina "mitattu" arvo. Toisena oleva arvo (=säädetty arvo???) on ja pysyy 10,0 asteessa??? Pääseekö tätä toista arvoa jostain säätään? Manuaalia tavasin kuin pahis raamattua, mutta en mistään löytänyt. Ideoita???
-
Kyllä yleensä arvot ovat niin päin (ainakin 1210 sarjalaisissa) että ensin näytetään sen hetkinen mitattu arvo ja perässä suluissa ns. tavoitearvo johon pyritään. Jos RG10 on oikein kytketty niin pitäisi sitä huoneanturin säätöpyörää pyörittämällä muuttua huonelämpötilan haluttu tavoitearvo (joka on suluissa) eikä sen edessä oleva todellinen arvo.
-
Pentele... Oli anturi väärin kytketty. RG10:n ohje neuvoi kytkemään ihan eri tavalla kuin 1240:n manuaali. Loppu pelissä kummatkin manuaalit neuvoi kytkemään väärin. Oikea kytkentä löyty kookkelin avulla. Nyt siis pelaa kuten pitää. Tulipahan hetki ihmeteltyä hommaa ;)
-
Pentele... Oli anturi väärin kytketty. RG10:n ohje neuvoi kytkemään ihan eri tavalla kuin 1240:n manuaali. Loppu pelissä kummatkin manuaalit neuvoi kytkemään väärin. Oikea kytkentä löyty kookkelin avulla. Nyt siis pelaa kuten pitää. Tulipahan hetki ihmeteltyä hommaa ;)
Kertoisitko vielä täällä kytkennän jolla sait pelaamaan niin myöhemmin mahdollisesti saman asian kanssa ihmettelevät löytäisivät ratkaisun nopeammin. :)
-
Selvisikö tuo kytkentä koskaan muille?
Sähköliitännöistä ei 1240-mallista näytä löytyvän kytkentäpaikkoja?
Valaiskaa tyhmää...