Maalämpöfoorumi

Yleistä => Foorumista itsestään => Aiheen aloitti: cn_jyrki - 13.07.26 - klo:17:48

Otsikko: Palvelinongelma
Kirjoitti: cn_jyrki - 13.07.26 - klo:17:48
Palvelin oli alhaalla niinkin yksinkertaisesta syystä että kondensiovesi ja sähköläitteet virroissa = ei hyvä yhdistelmä.

Salilla yksi jäähdytysyksikkö halusi alkaa puskemaan kondensiovettä ulos mikä sitten tietysti valui juuri siihen kaappiin missä palvelin sijaitsee. Kaapin päällä ollut PDU sisälsi noin 5dl vettä, palvelimen virtalähteessä ehkä puolikas desi, ja itse laitteen sisällä oli parisen desiä. Jännityksellä odotan kun rauta kuivuu että onko täysin kärähtänyt :)

Meni jonkinaikaa löytää sopiva palvelin mihin saa vaihdettua vanhasta tarvittavat osat ja sitten toimiva verkkokortti piti löytää joka ei pätki yhteyttä.

Nyt asioiden pitäisi taas toimia normaalisti. Ja nyt kone on ihan eri puolella salia, ei jäähdytysyksikköä yläpuolella :)