Maalämpöfoorumi
Lämpöpumput => Ekowell => Aiheen aloitti: Rookie1970 - 05.04.24 - klo:09:13
-
Moi,
Talossa on ekowell EVT500E määlämpöpumppu.
Olen että huomannut pumpun käynnistymisen jälkeen alasäiliön lämpö laskee vielä 15 min ajan noin 7-8 astetta ennenkuin lähtee nousemaan. Onko tämä normaalia pumpun toimintaa?
-
Johtunee varaajan veden lämpökerrostumista.
Kun kompressorin käyntijakso päättyy niin varaaja on ylhäältä alas suht samanlämpöinen.
Kun taukojakson aikana varaajasta otetaan lämpötehoa niin jäähtyminen alkaa varaajan alaosasta ja jäähtynyt lämpökerros nousee lämmönkulutuksen vaikutuksesta ylöspäin varaajan vesitilassa.
Varaajan yläosassa veden lämpö pysyy suht samana kunnes jäähtynyt lämpökerrostuma nousee varaajan yläosaan ja käynnistää kompressorin.
Tässä tilanteessa varaajan vesi sekoittuu tasalämpöiseksi ja lämpötila varaajan yläosassa myös laskee.
Yleensä anturi joka mittaa varaajan veden lämpöä on sijoitettu varaajan yläosasaan ja latauspumpun virtauksen vaikutuksesta lämpökerrostuma sekoittuu jäähtyneeseen veteen ja siksi lämpötila notkahtaa lämmitysjakson alussa ;)
-
Kiitos tiedosta. Tässä opetellaan pumpun toimintaa kun tuli sellainen talo hommattua.
Ahkerasti olen foorumia lukenut ja jotain jo oppinutkin. :)