Maalämpöfoorumi

Tekniset kysymykset => Lämmönjako => Aiheen aloitti: Morchen - 15.09.23 - klo:11:54

Otsikko: Lattialämmityksen paine laskee todella hitaasti
Kirjoitti: Morchen - 15.09.23 - klo:11:54
Kyseessä on helmikuussa 2022 valmistunut omakotitalo. Lattialämmön paine asetettiin noin 1.5 baariin. Joskus syksyllä 22 huomasin, että se oli laskenut muutaman kymmenyksen. Nostin paineen tuolloin takaisin 1.5 baariin. Tammikuun alussa 23 paine oli taas pudonnut arvoon 1.25 baaria. Tuosta lähtien olen tarkkaillut painetta hieman tarkemmin, enkä ole lisännyt järjestelmään vettä. Nyt 8 kuukautta myöhemmin paine on 1.0 baaria. Pudotusta on tullut siis 0.25 baaria reiluun kahdeksaan kuukauteen, eli noin alle 0.05 baaria kuukaudessa... Viimeisen kuukauden ajan varoventtiilistä johtava letku on ollut erillisen astian pällä, mutta astia on pysynyt kuivana. Toisaalta kun kokeilun alussa kaivoin letkun viemäriliitoksesta, talouspaperitestissä letkun sisällä oli kosteutta. Sen jälkeen en ole havainnut kosteutta. Jakotukeissa en ole mitään vuotoa havainnut.

Onko näiden tietojen pohjalta mahdollista sanoa voisiko järjestelmässä olla vuotoa muualla kuin varoventtiilistä? Lähinnä pelottaa mahdollisuus siitä, että lattian sisässä olisi pieni vuoto. Talossa on kaksi kerrosta ja asuinneliöitä 170. Kuinka paljon vettä suunnilleen tuollainen 0.1 baarin paineen lasku tarkoittaa?

Kiitoksia jo etukäteen vastauksista!
Otsikko: Vs: Lattialämmityksen paine laskee todella hitaasti
Kirjoitti: seppaant - 15.09.23 - klo:17:25
Vähänkään tarkempaa laskelmaa varten pitäisi tietää järjestelmän
- Paisunta-astian koko
- Vesitilavuus
- Käytetyt materiaalit
- Lämpötilat

Joskus syksyllä -22 paine nostettiin 1,5 bar:iin ja nyt paine on 1,0 bar
Paine on laskenut vuodessa 0,5 bar
Kun tarkasteluväli on syksy -> syksy voidaan olettaa että lämpötilat ovat samat kummassakin tapauksessa.
Nyt voidaan rajoittaa tarkastelu pelkästään paisunta-astiaan
Jos paisunta-astia on asennettu ja esipaine säädetty oikeaoppisesti, ovat vesi- ja kaasutilavuudet yhtäsuuret.

Jos oletetaan paisunta-astian tilavuudeksi 25 litraa (paljonko se oikeasti on?), on kaasu- ja vesitilan tilavuus 12,5 litraa.
Järjestelmän paine putoaa 0,5 bar/vuosi tai 0,042 bar/kk 
Kun lasketaan kaasutilan paineen laskun vaikutus tilavuuteeen, saadaan että tilavuus kasvaa 3,125 l/v = 3125 ml/v
Vastaavasti vesitilan tilavuus vähenee saman 3,125 l/v (3125 ml/v), eli veden hävikki on tämän suuruinen vuodessa.
Ja kun tästä lasketaan saadaan hävikiksi 0,36 ml/h
Oletetaan tipan kooksi 0,2 ml, saadaan vuodoksi 1,8 tippaa/h tai tippa 33 min:ssa


ATS
Otsikko: Vs: Lattialämmityksen paine laskee todella hitaasti
Kirjoitti: Morchen - 15.09.23 - klo:17:34
Kiitos laskelmasta! Paisunta-astian tilavuus on 12 litraa, eli jos ymmärsin oikein, vettä häviäisi ehkä noin tippa tunnissa. Olettaisin, että tämä saattaa kuivua jo tuossa letkussa ja siksi vettä ei kerry astiaan. Paisunta-astian asennuksen oikeaoppisuudesta tai esipaineesta en tiedä. Täytyy joka tapauksessa reklamoida asennusfirmaa. Mutta hyvä tietää, että vuodon suuruusluokka voisi olla pari litraa vuodessa ja mahdollisesti (toivottavasti!) se tulee tuosta varoventtiilistä läpi, eikä vuoda lattian sisällä.
Otsikko: Vs: Lattialämmityksen paine laskee todella hitaasti
Kirjoitti: seppaant - 15.09.23 - klo:18:13
Tämä pienempi paisunta-astia pudottaa hävikin noin puoleen, eli 0,17 ml/h
Tipan kokoon vaikuttaa huomatavasti se että millaisesta "nokasta" se putoaa.
Kävin mittaamassa tipan kokoa, tipan pudotessa noin parimillisen letkun päästä oli koko 0,07 ml/tippa
Tällä tipan koolla olisi hävikki 2,4 tippaa/h tai tippa/24 min
Vähän konkreettisemman kuvan hävikin koosta saa siitä että hävikki on yksi yskänlääkemukillinen reilussa viikossa.

ATS