Maalämpöfoorumi
Tekniset kysymykset => Maaviileä, jäähdytys ja ilmanvaihto => Aiheen aloitti: Lappanen - 16.06.23 - klo:09:55
-
Millä kaavalla saadaan laskettua tuloilmaviilennyksen teho? Mitä kaikkea pitää ottaa huomioon, esim ilmankosteus?
-
Siis haluatko laskea millaisen jäähdytystehon kenno antaa? Siihen tarvitaan raitusilman ja tuloilman lämpötilat, massavuo ja tiivistyvän kosteuden määrä. Viimeisen voi arvioida raitisilman kosteudesta, jos tuloilman voi olettaa olevan 100% kosteudeltaan.
Tehon voi tietysti laskea myös nestevirtaamasta ja lämpötilaerosta.
-
Juu elikkäs juurikin kennon jäähdytystehon laskenta hakusessa.
Onko massavuo laskettavista tuloilmamäärästä (vai onko sama asia, koulussa joskus sanan kuullut mutta siitä on aikaa ::) ).
Voikos tuon tiivistyvän kosteuden saada selville, kun mulla on ruuvitag ulkona ja siitä saa raitisilman suhteellisen kosteuden sekä lämpötilan selville ja IV-kone mittaa poistoilman suhteellisen kosteuden sekä lämpötilan? Katsoo poistoilman kosteuden sillä hetkellä kun ketään ei ole hetkeen ollut kotosalla.
Nestevirtaama ei ole tiedossa ja lämpötilaeron joutuu arvioimaan niin ei taida kannattaa sitä kautta edes yrittää.
-
Annahan lukuarvoja muutamalla eri ilmamäärällä, niin yritetään laskea
Ulkoilma
- Lämpötila
- Kosteus
IV-koneen poistoilma
- Virtaus (ilmamäärä)
- Lämpötila
- Kosteus
- Tuleeko hikivesiputkesta vettä?
ATS
-
Tässä nyt perustilassa lukemia (kotona 2+3 hlöä joten sisäkosteus ei vastaa tyhjää taloa), tänä viikonloppuna ei tyhjää taloa pysty mittaamaan.
Ruuvitag mittaukset:
Ulkona 24,47 C 38,2 rh%
Alakerta 21,13 C 39,85 rh%
Yläkerta 21,56 C 34,92 rh%
Iv-koneen mittaukset:
Raitisilma 25,3 C
Tuloilma 12,1 C
Poistoilma 22,2 C
Kosteus 41 rh%
Tuloilmamäärä 66,1 l/s
Edit. Laitetaan nyt samaan syssyyn lattiaviilennyksen mittaukset niin saadaan maaviileän kokonaistehoa selville.
Lattiaan meno lämmönvaihtimelta 19,8 C
Lattiasta paluu 20,8 C
Virtaus 20,5 l/min
Lattiassa kiertää vesi
Meno-paluu ero on eri aikoina heilunut 1-2 asteessa, yleensä 1-1,5. Menon tavoite on asetettu nyt helteillä 20 C.
-
Tällä voit laskea kosteuksia ja entalpioita. http://www.humcal.com/index.php
38% 24,5 C ilman kastepiste on 9 C. Kosteutta ei siis tiivisty vielä 12 C tuloilmalla.
Tuloilma jäähtyy 13,2 C ja massavuo on 66/1000*1,2 (ilman tiheys). Ilman ominaislämpökasiteetti on melko tarkasti 1000 J/kg/C. Varsin lähellä 1 kW teho.
Vedellä 20,5 l/min 1 C lämpötilaero vastaa 1,4 kW tehoa.
-
Sain samat tulokset kuin "jmaja" käyttämällä oheista laskuria
https://www.mollier-diagram.com/
ATS
-
Kiitoksia, tästä on hyvä jatkaa itseopiskelua!
Cop varsin hyvä ~29, viilennyksen kv-pumppu 42W ja MLPn kv-pumput lattiaviilennustä varten 40W. Nuo haettu kohdilleen niin, että tuloilma on kylmimmillään ja lisäteho ei enää lämpötilaan vaikuta.
-
Tuo 42 W siis on keruupiirissä? Kuulostaa aika paljolta. Miten paljon vaikuttaa, jos tuota pienentää? Luulisi 10-20 W riittävän.
-
Tuo 42 W siis on keruupiirissä? Kuulostaa aika paljolta. Miten paljon vaikuttaa, jos tuota pienentää? Luulisi 10-20 W riittävän.
Tuo on nyt vakionopeudella 2, kun tuntuu vähiten resonoivan putkien kautta IV-kanaviin sillä. Aiemmin se oli vakiovirtauksella ja sama ~40W meni samaan lopputulokseen pääsemisellä. Olen pienempiäkin nopeuksia kokeillut, 20-30 W teholla tuloilma on noin 2 astetta lämpimämpi yli 25 ulkolämpötiloissa. Koneessa on 15 mm putket kennoille ja sitä on koneelta shunttauspiiriin noin 2 metriä suuntaansa .
Edit. Luin huonosti. Eli 40W on keruu- ja lattiapumppu yhteensä.
Edit2. Ja taas lukkihörö.. eli 42W on IV-koneen ohjaama tuloilmaviilennyksen pumppu, sitä avittaa MLPn keruupumpou jolla saa myös tuloilmaa tippumaan ja MLPn kulutusta lisää myös lattiapiiein pumppu lattiaviilennyksessä.
Systeemi toimisi myös ilman MLPn keruupumppua, muttei yhtä tehokkaasti. Kaikki keruuneste viilennykselle kiertää ensin IV-koneen kennojen kautta ja sieltä lattiaviilennyksen shuntattuna lämmönvaihtimen läpi MLPlle tai sitten suoraan MLPlle jos lattiaviilennys on pois päältä