Maalämpöfoorumi
Lämpöpumput => Nibe => Aiheen aloitti: lmsp - 26.07.22 - klo:11:48
-
myUplink sanoo, että "epäonnistunut ajoittainen korotus"..
Ilmoitus sanoo, että "haluttua lämpötilaa ei saavutettu käyttöveden jaksottaisen korotuksen yhteydessä. Laitteisto palaa normaalitilaan ja yrittää uudelleen seuraavan jaksottaisen korotuksen yhteydessä. Jos ongelma toistuu, ota yhteys asentajaan"
jos ymmärrän oikein, ideana on nostaa käyttöveden lämpötilaa, joka tappaa bakreetit? Vaatiiko tämä huoltokäyntiä? Kiitos vastauksista!
-
Yhdestä kerrasta en olisi huolissani, seuraisin tilannetta.
Täällä on vastaavaa ongelmaa ollut https://www.maalampofoorumi.fi/index.php?topic=10060.0 (https://www.maalampofoorumi.fi/index.php?topic=10060.0)
-
Kiitos! En tosiaan maininnut, että kyseessä on uusi S1255 12 kW pumppu ja UKV 100 puskurivaraaja. Asennus tehtiin joulukuussa 2022. Talvella ilmeni vastaava ongelma, joka sitten kuitenkin korjaantui/katosi itsekseen. Laitteiston versio on 2.7.3, joka pitäisi myös päivittää kun uudempi päivitys on saatavilla. En pysty sitä etänä tekemään kun pitää vissiin olla samassa verkossa. Pitää hoitaa tuo pois alta kun seuraavaksi mökillä. Voisikohan tuo vika johtua tuosta?
myUplink arkiston mukaan tämä sama ongelma ilmennyt näinä päivinä:
27 Heinäkuuta
20 Heinäkuuta
12 Heinäkuuta
16 Huhtikuuta
2 Huhtikuuta
26 Maaliskuuta
18 Maaliskuuta
13 Maaliskuuta
-
Normaalia, että lämpöpumppu (ainakaan Nibe) ei saa tehtyä pelkällä kompuralla lähelle 60C vettä, koska kuumakaasun lämpö nousee liikaa. Varaaja kyllä kerrostuu sen verran, että yläosassa on tarpeeksi kuumaa vettä.
Kannattaa kokeilla maksimi veden lämpö minkä se pystyy tekemään niin ettei kuumakaasu nouse yli ~105C asteen, tälläin tuota hälytystä ei pitäisi ilmestyä ikinä. Jos ne siis mieltä painavat, ei niistä kait pitäisi mitään ongelmaa tulla kun kone osaa stopata homman itsekin.
-
En ole perehtynyt, mutta eikös invertterin pitäisi pystyä tekemään jaksottaminen korotus pienentämällä tehoa sopivasti.
Päivitys kannattaa tehdä, ainakin varmuuden vuoksi.
Näyttäisi korotus olevan kerran viikossa ja osa niistä onnistuu.
Jos detaljeja haluaa tutkia, niin loggaus nibessä päälle ja logintutkijan asennus tietsikkaan avaa "uuden maailman".