Maalämpöfoorumi
Tekniset kysymykset => Lämmönjako => Aiheen aloitti: Nimo86 - 14.12.21 - klo:20:11
-
Hei!
Mikähän mättää kun autotalliin ajattelin hitusen lisätä virtausta muttei tapahtunut käytännössä mitään kun yritin lisätä virtausta. Kiersin pois otsikon mukaisen jakotukin paluupuolen suojahatun (sinisen) ja säädin virtausta lisää 1/4 kierroksen verran vastapäivään. Virtausmittaria katsoessa ei tapahtunut mitään? Avasin vielä 1/4 kierroksen verran lisää eikä vieläkään tapahtunut mitään. Sitten painelin neulaa edes takaisin, virtausmittarissa näkyi,kun virtaus sulkeutui kokonaan kun neulan painoi alas ja virtaus palasi taas kun neulan vapautti. Eli virtaus pelaa mutta virtausta ei saa lisättyä. Olenko tehnyt jotain ns. väärinpäin? Jakotukissa toinen virtauspiiri ei myöskään reagoinut mitään,kun yritin hieman kokeeksi lisätä virtausta?
-
Ja siis tein ihan ohjeen mukaan tän homman niin ihmettelen että mikä mättää.. kiertovesipumppu teholtaan vajaa? Ei kai se silti siihen nyt ekana vaikuta etteikö kierto lisääntyis tai vähenis säädettäessä. Lämmöt kuitenkin koko kämpässä kohdillaan,ylipäätänsä pumppu jyskyttää kun junan vessa ilman ongelmia.
-
Todennäköisesti kiertovesipumpun teho ei riitä. Sulje kokeeksi muutama piiri kokonaan ja koita säätää uudelleen . Jos virtaus kasvaa tuolloin ongelma on liian pienitehoisessa kiertovesipumpussa.
-
Oletko katsonut, että kiertopumppu käy täysillä silloin kun teet säätöjä?
-
Minkälaiset asetukset on kiertovesipumpussa?
Ota valokuva pumpusta.
ATS
-
Otin kuvat pumpuista. Eli Grundfosin pumppu on lämpöjohtopumppu Niben sisällä,siinä on 3 nopeus käytössä,eli on täysillä. Sitten on toinen pumppu,merkiltään Vortex (?). Ilmeisesti jokin halpis pumppu,mikä on iv koneen kiertovesimpumppu vesipatterille jälkilämmitystä varten. Näin olen ainakin ymmärtänyt. Siinä on 1 nopeus, en ole pitänyt sitä koskaan täysillä 3 nopeudella.
Kommentteja kuvien perusteella?
-
Tässä talossa ollaan asuttu vähän alle vuoden,joten alkuperäiset säädöt ei ole omilta jäljiltä. Eniten ihmetyttää tuo Vortex pumppu. Kesällä kun iv koneen jälkilämmitys on pois päältä,niin pumppu jauhaa rauhassa tyhjää,koska sille ei ole tehty omaa katkaisijaa,jolla sais virrat pumpusta pois. Kesällä pumppu käy aika kuumana,kun lämpöä ei mene vesipatterille. Vortex pumpulle on syytä tehdä oma katkaisija.
Talossa on kolme jakotukkia. Huonetermarit löytyy makkareista ja olohuoneesta. Kylpyhuone,sauna,kodinhoitohuone,talli ja varasto on jatkuvalla kierrolla. Huonelämpötilat on kämpässä ok,talliin yritin lisätä virtausta hieman talven ajaksi,ettei talli menisi liian kylmäksi. Lämpötila nyt 10-13 astetta tallissa. Toki tallia ei ole tarkoituskaan pitää hirveän lämpimänä.
-
Sitten painelin neulaa edes takaisin, virtausmittarissa näkyi,kun virtaus sulkeutui kokonaan kun neulan painoi alas ja virtaus palasi taas kun neulan vapautti. Eli virtaus pelaa mutta virtausta ei saa lisättyä.
Jos se on jo täysin auki asennossa?
Säädä kiinni päin ja katso missä kohtaa alkaa vaikutaa virtaukseen.
ATS
-
Jos se on jo täysin auki asennossa?
Säädä kiinni päin ja katso missä kohtaa alkaa vaikutaa virtaukseen.
ATS
Todennäköisesti se on täysin auki jo. Testasin äskettäin. Sillä sitä virtausta ei varmaan enempää saa. Omasta mielestä kiertovesipumppu on vaan hitusen alitehoinen. Pitää vaihtaa tehokkaampaan jahka tuosta vanhasta pumpusta aika jättää.
-
Olisko tässä kuitenkin niin, että tasapainoituksella voisi saada lisää kiertoa autotallin.
Esim. tuo IV:n Vortex pumppu voi ryöstää turhan paljon virtausta, kun on ihan rinnan muiden piirien kanssa.
-
Olisko tässä kuitenkin niin, että tasapainoituksella voisi saada lisää kiertoa autotallin.
Esim. tuo IV:n Vortex pumppu voi ryöstää turhan paljon virtausta, kun on ihan rinnan muiden piirien kanssa.
Todennäköisesti sais,samaa miettinyt. Ja varmasti toi Vortex pumppu syö virtausta,kun se on viritelty tällä tavoin. Siltä ainakin vaikuttaa.