Maalämpöfoorumi
Lämpöpumput => IVT / Bosch => Aiheen aloitti: Raid - 23.11.10 - klo:08:54
-
Tein eilen "experimenttallisen" kokeen, pudotin lisävastusajastimen 90min-->20minuttiin eli vastus piti mennä päälle em. ajan jälkeen. Seurailin tapahtumaa Husdatasta. Hetki kun koitti niin vastus tuli mukaan ensi 1% sitten 2%, 3% ja pysähtyi siihen. Tätä 3% tehoa kesti n.10min. Hetken päästä vastus meni pois päältä. Pumppu jatkoi toimintaa normaalisti.
Husdata ei kuitenkaan rekisteröinyt tätä vastuksen käyttöä muuta kuin lisäämällä kuluneen sähkön määrää, vasta 3 kw teholla alkaa piirtämään aikaisemman kokemuksen perusteella.
Käyttääkö tuo jotain "sumeeta" logikkaa tuon vastuksen toimiinnaassa vai mistä em johtuu?.
-
Sen tiedän, että kun lämpötila lähtee riittävään nousuun niin lisävastus putoaa pois! Esim. ei ota missään vaiheessa 100% jos ei tarvitse!
-
Kyllä se vastus näköjään pelaa, tänä aamuna on eka kerran 3kw käyny päällä, 2h kylläkin vain mutta toimii. 1,5 vrk pumppu kävi putkeen ennekuin napsahti päälle. eipä silti pakkanen laski tuon 1,5 vrk melkein koko ajan -15 ->- 19 asteesen ja ja nytkin pumppu on käynyt 3h päästä 2 vrk yhtäsoittoa.